Přejít k navigační liště

Zdroják » Autoři » Archivy pro Michal Hořejšek

Archiv autora: Michal Hořejšek

Michal dělá team leadera v Seznam.cz a hraje si na BOObook.cz. Jeho nejoblíbenějším jazykem je Python, ale nevadí mu třeba ani JavaScript a rád zkouší nové jazyky i technologie. Ve volném čase cestuje, fotí, píše, ale taky plave, jezdí na kole či tancuje.

Články Různé

V předchozích dílech tohoto seriálu jsme si řekli spoustu zajímavých tipů, jak vyvíjet v Pythonu lépe a rychleji. Od syntaktických tipů přes různé tipy na vestavěné funkce, moduly atp. až po zajímavé řešení některých návrhových vzorů. Zbývá už jen poslední a pravděpodobně nejnáročnější povídání – o metatřídách. Co to vlastně je, jak se tvoří a kde se dají využít.

Články Různé

V předchozích dílech tohoto seriálu jsme se zabývali tipy, které by měl znát určitě každý, kdo programuje v Pythonu, aby si dokázal usnadnit práci. Dnes se posuneme trošku dál. Podíváme se, jak lze v Pythonu elegantně uplatnit několik návrhových vzorů. Konkrétně si vyzkoušíme udělat singleton, flyweight, dekorátor a další.

Články Různé

Programovací jazyk Python přispívá k rychlému vývoji. Dovolí nám nesoustředit se na technické detaily a nechává nám více prostoru na skutečné řešení problému. Python se sice snaží být intuitivní, ale obsahuje věci, které nejsou všední, a příliš se o nich neví. Tímto dnes začínajícím seriálem vám chci Python více přiblížit a odkrýt vám jeho krásu.

Články Různé

Velmi často se stává, že rychlost výsledné aplikace je nepřímo úměrná rychlosti jejího vývoje – čím rychleji ji vyvineme, tím pomaleji běhá. Pak přichází vhodná chvíle na optimalizace. Pár milisekund ušetřených tu, pár tam, a na výsledku to je náhle znát. V článku si ukážeme, jak optimalizovat aplikace v Pythonu.

Články Různé

V minulých dílech jsme si ukázali, jak správně vybírat názvy, jak správně psát funkce, metody, ale také celé objekty. Také jsme si pověděli, že nebudeme psát komentáře, a pokud ano, tak pouze výjimečně a hlavně správné, přínosné komentáře. Dnes si ukážeme, k čemu a jak dokáže pomoci hezké formátování kódu.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.