Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Knihovna Raphaël aneb jak používat SVG na webu již dnes

Knihovna Raphaël aneb jak používat SVG na webu již dnes

Raphaël je javascriptová knihovna pro tvorbu interaktivní vektorové grafiky. Výstup vykresluje pomocí SVG v prohlížečích, které SVG podporují. V Internet Exploreru použije VML. Výsledek by tak měl fungovat ve všech prohlížečích stejně. Raphaël je dostupná pod MIT licencí. Knihovnu si můžete vyzkoušet na několika ukázkách nebo se podívat do dokumentace. Může vám po sloužit jak ke tvorbě interaktivní grafiky, tak k jednoduchému obohacení vašich stránek, např. k šikmému oříznutí fotografie, jako v následujícím demu na SitePoint. Vývojáři sice neprovozují blog, ale můžete je sledovat na Twitteru.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymní

V ukázce nejde o oříznutí, ale o otočení. Fotografie zůstane celá.

Jinak toto vypadá opravdu pěkně…

MaJJ

Tato ukázka http://raphaeljs.com/australia.html by se docela dost hodila, akorát jsem zvědavý, KDO zadá souřadnice té image mapy … jestli si to skript spočítá sám, nebo u toho vývojář zmagořil …

karf

Nejedná se o image mapu, ale přímo o cestu SVG (VML), na kterou se pak jen jednoduše naváže onmouseover event handler. Cestu lze získat jednoduše – např. namalovat v Inkscape (kde ji lze popř. i přímo tracovat z bitmapy).

Jinak ta knihovna vypadá pěkně, bohužel je to jen náhražka. Hlavní síla SVG je totiž právě v tom, že se jedná jak o značkovací jazyk, tak o API. Ale i tak může to být v současné době užitečné, protože oproti Canvasu je tam alespoň nějaký přístup k DOM a ne jen primitivní kreslítko.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.

Pocta C64

Za prvopočátek své programátorské kariéry vděčím počítači Commodore 64. Tehdy jsem genialitu návrhu nemohl docenit. Dnes dokážu lehce nahlédnout pod pokličku. Chtěl bych se o to s vámi podělit a vzdát mu hold.